Накопичувачі електроенергії для сонячних електростанцій (СЕС)

Накопичувачі

накопители

В Україні

Питання про використання накопичувачів (акумуляторних батарей промислового масштабу) для об’єктів ВДЕ виникло у зв’язку з проблемами балансування енергосистеми України. Вважається, що на сьогодні Виробниками ВДЕ створюються небаланси, які йдуть до витрат Гарантованого покупця, через що у останнього, серед інших причин, виник серйозний дефіцит коштів на виплати за своїми зобов’язаннями перед “зеленими” виробниками.

Головною особливістю роботи ВЕС та СЕС є погана прогнозованість їх потужності навіть в короткостроковій перспективі та стохастичний режим роботи з можливістю швидких змін потужності, а також значні відмінності графіків виробництва ними електроенергії у різні, навіть суміжні дні.

Так чи інакше, але ситуація через ряд законопроєктів та поправок переросла у впровадження з 2021 року системи штрафів для виробників ВДЕ за помилки в прогнозуванні генерації. Одним з рішень для майбутніх та існуючих об’єктів є використання акумуляторів в промислових сонячних і вітрових електростанціях.

план та факт генерації СЕС і ВЕС України

План та факт генерації ВЕС та СЕС України

В світі

Компанія Bloomberg New Energy Finance (BNEF) розрахувала прогноз розвитку світового ринку накопичувачів енергії до 2040 року.

«Встановлена ​​потужність накопичувачів енергії в світі (без урахування ГАЕС) досягне 942 ГВт, а їх ємність – 857 ГВт*год

Обсяг інвестицій на даному ринку (разом за 22 роки) досягне 1,2 трильйона $.

“Такий значний ріст стане можливим в зв’язку з швидким зниженням вартості батарей. До 2030 року капітальні витрати на літій-іонну промислову систему зберігання енергії знизяться на 52%. Дешеві батареї означають, що сонячна та вітрова енергетика все більшою і більшою мірою будуть здатні працювати, коли вітер не дме і сонце не світить”

 (Bloomberg New Energy Finance (BNEF)

использование накопителей в мире

Прогноз BNEF щодо розвитку світового ринку накопичувачів енергії: 1000 ГВт до 2040 р

Як видно з прогнозу – дев’ять країн – Великобританія, Південна Корея, Австралія, Франція, Німеччина, Японія, Індія, США і Китай стануть володарями двох третин усіх потужностей систем зберігання енергії в світі.

 

Зростання накопичувачів очікується і в країнах, що розвиваються, цей процес незворотній через більш дешеву вартість використання схеми “енергія ВДЕ + акумулятор” (особливо у віддалених або ізольованих регіонах), ніж розширення мережі або генерація на основі викопного палива.

Наша позиція щодо накопичувачів

Найкраще бачення компанії озвучив СЕО ЕДС-Девелопмент – Запишний Олександр:

“Державі з усіх боків вигідно створювати балансуючі потужності, оскільки вони забезпечать більш гнучку роботу енергосистеми. «Зелений» тариф поступово буде знижуватися. Так, потрібно витримати це фінансове навантаження протягом десяти років, а далі держава буде мати у своєму розпорядженні і управляти величезною кількістю диверсифікованих джерел електроенергії з абсолютно ринковою ціною. Важливо розуміти: або держава субсидує інвесторів (за рахунок залучення коштів ЄБРР, наприклад) і вони розвивають ці потужності, або буде змушена створювати ці потужності самостійно. Іншого шляху просто не існує “

Повну версію інтерв’ю читайте тут.

Інші новини