Як вибрати земельну ділянку під СЕС: ТОП-5 рекомендацій від ЕДС

Як вибрати земельну ділянку під СЕС: ТОП-5 рекомендацій від ЕДС-Девелопмент

1. Область будівництва по інсоляційним параметрам, форма і ухил ділянки.

Від вибору області будівництва залежить рівень сонячної інсоляції. Географічно територія України має показники від 1400 кВт на рік на 1 кв.м в Херсонській обл до 1180 кВт на рік на 1 кв.м у Львівській та інших західних областях. Значного впливу на терміни окупності і ефективність СЕС різниця в інсоляції мати не буде, тому що ККД можна збільшити правильним вибором фотоелектричних модулів, інверторів, грамотним проектним рішенням.

Яскравим прикладом є Польща, де рівень інсоляції в самих південних областях дорівнює мінімальному в Україні і при цьому країна рівномірно забудована ефективними об’єктами сонячної енергетики.

Форма, рельєф і ухил ділянки – параметри зрозумілі інтуїтивно. Звичайно, квадратна форма і простий рельєф земельної ділянки будуть більш кращі, тому що складності в даних параметрах тягнуть за собою додаткові труднощі і витрати. Враховуйте також орієнтацію земельної ділянки, краще розташування столів з фотопанелями буде по південному схилу.

Інсоляційна карта України
Інсоляційна карта Європи

2. Ділянка повинна бути об'єктом цивільних прав і мати правильне цільове призначення

Тобто повинні бути визначені площа, межі, а відомості про земельну ділянку – внесені до Державного земельного кадастру. Зазвичай, формування земельної ділянки відбувається шляхом розробки та затвердження місцевими органами влади проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності або шляхом поділу або об’єднання вже раніше сформованих ділянок.

Також обов’язковим є відповідне Цільове призначення ділянки – 14.01 – для об’єктів альтернативної енергетики. Таке призначення найчастіше привласнюється ділянкам, які непридатні для сільського господарства, територіям зі складним рельєфом, придатним проте для промислового будівництва.

Інформацію, яку надає продавець, дуже просто перевірити в інтернеті – публічна кадастрова карта України містить дані про всі земельні ділянки, а зіставивши інформацію з супутниковою картою – ви можете переглянути всі деталі.

Кадастровая карта
девелопмент земельных участков

3. Відповідність розташування земельної ділянки вимогам містобудівного законодавства

Нагадаємо, що будь-який населений пункт і прилеглі землі мають власний генеральний план. Відведення земельної ділянки повинне відповідати призначенню виробничої зони. Будівництво будь-яких об’єктів, які не відповідають генеральному плану – забороняється. 

Звичайно, законодавством передбачена можливість внесення змін до містобудівних документів населених пунктів. Але пам’ятайте, що це тривала і дуже дорога процедура, оскільки при внесенні змін проводяться публічні слухання і державна експертиза.

Детально вивчіть статус земельної ділянки з точки зору містобудівного законодавства та визначте, чи можливо на ній будівництво промислової сонячної електростанції.

Зразок плана території селища
девелопмент земельных участков

4. Проаналізуйте параметри приєднання об'єкта до зовнішніх електричних мереж - це чи не основна характеристика земельної ділянки

Промислова СЕС повинна передавати вироблену енергію в зовнішні електромережі. Умови підключення об’єктів визначаються законодавчо відповідними правилами.

  • Перевірте мережі, що проходять поруч – розміщення, рівень напруги, протяжність повітряних ліній, адреси та назви трансформаторних підстанцій, потужності розподільних підстанцій, відстань від земельної ділянки до точки приєднання до мережі.
    • На жаль, повної інтерактивної карти мереж немає, тільки 6 областей України надали точні дані, пошуком інформації в кожному конкретному випадку потрібно займатися.
  • Зробіть розрахунок вартості приєднання, вона буде залежати від області і місцевості (сільська чи міська), ступеня напруги в точці приєднання – цифри є у відкритому доступі (додаток 11 до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг 28.12.2018 року № 2069). Витрати на підключення, наприклад, якщо необхідно будувати / реконструювати підстанцію або прокладати лінії електропередачі на велику відстань, можуть відрізнятися в рази.
  • Основна порада цього розділу: якщо у вас немає досвіду перевірки перерахованих вище параметрів – краще звернутися до фахівців, які займаються зовнішнім приєднанням. У законодавчій і економічної ситуації нашої країни занадто велика ціна помилки в розрахунку термінів, вартості та ризиків в цілому.
девелопмент земельных участков
лэп

5. Якість грунту, наявність комунікацій, споруд, віддаленість від основних транспортних артерій, рівень розвитку навколишньої інфраструктури

Оптимально, якщо геологічні та інженерно-геодезичні дослідження вже проведені, ви отримуєте достовірну інформацію по геологічному розрізу, рівню ґрунтових вод, фізико-хімічним властивостям грунту. Геодезичні дані, відповідно, містять топографічні дані, інформацію про рельєф місцевості, техногенних і природних умовах земельної ділянки. Якщо немає – послуги за даними вишукуваннями можна замовити.

Перевірте наявність під’їзних шляхів та автомобільних доріг, щоб згодом уникнути істотних фінансових ризиків. Необхідно перевірити, за чиїми земельними ділянками проходить під’їзна дорога і кому належить ця територія. При виборі ділянки переконайтеся, що під’їзд до неї доступний в будь-який час року і при будь-якій погоді.

девелопмент земельных участков
Геодезічна з'їомка - приклад

Наш менеджер надасть безкоштовну консультацію

Інші новини