Які ділянки землі використовуються під будівництво СЕС

Існує думка, що активний розвиток сектора ВДЕ і зокрема будівництво промислових сонячних електростанцій наземного типу – проводиться на землях сільськогосподарського призначення, тим самим зменшуючи загальний державний фонд цього цінного ресурсу, а також, що зростаюча конкуренція підвищує ціни оренди землі для приватних фермерських господарств.

 

Чи так це? Ні.

 

Взяти і побудувати СЕС “в поле” не вийде.

 

Для будівництва промислових сонячних електростанції доступні тільки ділянки землі, які належать до категорії земель промислового енергетичного комплексу. Законодавчо в дану категорію найчастіше відносять ділянки зі складним рельєфом, ґрунтами, непридатними до сільського господарства з причин ерозії, заболоченості, засоленості, каменистости та інших особливостей грунту або місцевості.

какая земля используется под строительство СЭС

Давайте розбиратися, як ділиться законодавчо земля в Україні за категоріями, види обмежень на використання ділянок і обмеження на використання землі в межах населених пунктів.

Категорії земельних ділянок

Залежно від цільового призначення, згідно із Земельним кодексом України, ділянки діляться на наступні типи:

 • природоохоронні комплекси та заповідники;
 • сільськогосподарські угіддя;
 • ділянки житлового та громадського будівництва;
 • оздоровчі території;
 • ділянки, що підлягають рекреаційним заходам;
 • культурні та історичні райони;
 • землі лісового господарства;
 • території водного фонду;
 • зони промислового, військового, транспортного, гірничодобувного, енергетичного та інших виробничих комплексів народного господарства.

 

Таким чином, будь-яка земельна ділянка в Україні має свій кадастровий номер, цільове призначення і цілий ряд документів, що визначають її застосування. Для кожного з типів земельних ресурсів існує своя процедура зміни цільового призначення, окремий регламент передачі у власність або оренду, а також свій набір обмежень на цільове використання землі.

Види обмежень на використання земельної ділянки

Крім цільового призначення земельної ділянки існують різні види додаткових обмежень використання землі в залежності від її розташування щодо сусідніх ділянок, типу навколишньої території або інших чинників.

 

Не можна взяти і побудувати СЕС на ділянці, якщо ви знаєте про неї тільки те, що вона відноситься до земель енергетики.

Обов’язково слід звертати увагу при покупці або оренді земельної ділянки на наявність або відсутність різних видів обмежень і обтяжень на її використання. Існують ділянки землі, на яких в силу різних причин – наприклад, природоохоронних або містобудівних – заборонений той чи інший вид господарської діяльності.

 

Найпоширеніші обмеження накладаються на:

 • ділянки в населених пунктах і в зоні щільної забудови;
 • ділянки, які межують з об’єктами, що представляють історичну, археологічну та культурну цінність;
 • ділянки, розташовані поблизу охоронюваних природних об’єктів і територій;
 • ділянки поруч з об’єктами стратегічного, військового та оборонного призначення.

 

Щоб придбати в користування земельну ділянку, необхідно розуміти не тільки до якого типу належить дана ділянка з точки зору її господарсько-економічного призначення, а також які типи ділянок знаходяться в прикордонній з нею зоні.

ограничения по граничным участкам

Обмеження на використання земельних ділянок в межах і поруч з населеними пунктами

Території населених пунктів головним чином призначені для житлово-комунального будівництва, об’єктів громадського призначення, транспортної інфраструктури, муніципальних будівель, невеликих виробництв і зон громадського відпочинку та розваг.

Будівництво великих промислових виробництв, крім тих, що історично були в межах міста, заборонено. Реконструкція та переоснащення таких виробництв вимагає особливого дозволу з урахуванням дотримання санітарних, екологічних, акустичних та інших технічних норм, прийнятих для населених пунктів.

Крім того, будь-який населений пункт і прилеглі землі мають власний генеральний план. Відведення земельної ділянки повинно відповідати призначенню виробничої зони. Будівництво будь-яких об’єктів, які не відповідають генеральному плану – забороняється. Обмеження також обумовлені наявністю в межах населених пунктів об’єктів особливого призначення місцевого або державного рівня – наприклад, аеропортів, атомних електростанцій, великих транспортних вузлів, військових об’єктів і так далі.

Інші види обмежень на землекористування

Законодавчо обмежено використання земельних ділянок, що межують із заповідниками, національними парками, водними і лісовими господарствами. Схожі обмеження поблизу об’єктів культурного значення – замків, фортець, стародавніх поселень і поховань. Метою таких обмежень є захист даних територій від шкідливої ​​дії господарської діяльності людини.

Землевідведення під будівництво промислової сонячної електростанції можливе в прикордонній території вищеперелічених зон,

але дозволи видаватимуться під суворим контролем органів, що відповідають за збереження культурно-історичної спадщини даного регіону і місцевих природоохоронних організацій.

земля под солнечную электростанцию

Практично неможливо побудувати СЕС на ділянках землі поблизу об’єктів військового та стратегічного призначення – військовими містечками, базами, аеродромами, полігонами, пунктами забезпечення зв’язку та іншими. Обмеження в даній сфері носять дуже строгий характер.

Підсумки

Використання землі в Україні строго контролюється. Є багато факторів, від яких залежить можливість використовувати землю під промислове будівництво і побудовані об’єкти найчастіше відповідають всім нормам Закону.

 

Для будівництва промислових СЕС доступні тільки ділянки землі, які належать до категорії земель промислового енергетичного комплексу (цільове призначення 14.01), в дану категорію найчастіше відносять ділянки зі складним рельєфом, ґрунтами, непридатними до сільського господарства з причин ерозії, заболочености, засоленості, каменистости та інших особливостей грунту або місцевості; відповідні містобудівним нормам; не межують із зонами історичних і культурних цінностей, парків і заповідників або мають дозвіл відповідних органів.

девелопмент земельных участков

Вибір і підготовка ділянок землі Ready to build, готових до будівництва промислової СЕС нашими фахівцями відповідає всім нормам законодавства. Об’єкти з нашої бази мають повний пакет документів і узгоджені у всіх інстанціях.

 

Наші менеджери нададуть послуги по повній або частковій підготовці ваших земельних ділянок до будівництва промислових СЕС: оформлення всієї необхідної дозвільної документації.

Отримайте безкоштовну консультацію прямо зараз.

Інші новини